WordPress to najchętniej wybierany system zarządzania treścią publikowaną na stronach internetowych. Nic więc dziwnego, że oparte na nim witryny bywają przedmiotem ataków hackerskich. Jak się przed nimi odpowiednio zabezpieczyć?

Zadbaj o jakość instalowanych wtyczek

Nawet jeśli prowadzimy prostą stronę internetową, która nie jest często modyfikowana, chcemy, by była ona w pełni zabezpieczona przed włamaniami hackerskimi, atakami brute force, malware czy innymi zagrożeniami z sieci. Jak zatem powinniśmy się przed nimi bronić?

Część osób odpowie, iż za pomocą wtyczek. Przecież WordPress dysponuje tak dużą ich liczbą, że z pewnością znajdziemy rozwiązanie, które zabezpieczy naszą stronę internetową przed szkodliwymi wirusami. Tymczasem to właśnie we wtyczkach upatruje się główne źródło problemów. Dlaczego? Często bowiem odznaczają się one niską jakością kodu, co ułatwia nieautoryzowany dostęp do naszego serwisu.

Oczywiście nie oznacza to, że powinniśmy całkowicie zrezygnować z wtyczek. To dzięki nim bowiem WordPress cieszy się tak dużą popularnością wśród twórców stron internetowych. Pamiętajmy jednak o tym, by były to rozwiązania pochodzące ze sprawdzonego źródła, a nie przypadkowego lub tym bardziej nielegalnego. Decydując się na którąś z tych dwóch ostatnich opcji, musimy liczyć się z ryzykiem zainfekowania naszej witryny złośliwymi wirusami.

Systematycznie aktualizuj motywy, wtyczki i samego WordPressa

Bagatelizowanie komunikatów o aktualizacji motywów, wtyczek i samego WordPressa nie jest dobrą strategią. Procedura dostosowania oprogramowania do nowej wersji trwa co najwyżej kilkanaście minut, a może uratować naszą stronę przed niechcianym atakiem. Jest to o tyle proste, że system przeprowadza wszystko automatycznie. Jedyne, co musimy zrobić, to kliknąć w przycisk „Aktualizuj”.

Jeżeli przez długi czas nie aktualizowaliśmy WordPressa, przez co musimy „przeskoczyć” kilka wersji, by zainstalować najnowsze rozwiązanie, nie zapomnijmy o zrobieniu backupu strony internetowej. Wówczas zabezpieczymy się przed utratą danych. Wykonanie kopii zapasowej warto przeprowadzać, nawet jeśli wprowadzamy jedynie kosmetyczne zmiany. Gdy ich implementacja się nie powiedzie, będziemy mieć dostęp do ostatniej poprawnie działającej wersji strony internetowej. To niezwykle praktyczne rozwiązanie.

 


Jak jeszcze możemy się zabezpieczyć?

Przeprowadzanie systematycznych aktualizacji oraz wybieranie wtyczek z autoryzowanych źródeł to nie jedyne sposoby na zabezpieczenie swojej strony przed zagrożeniami z sieci. Co jeszcze możemy zrobić?

  1. Wybrać odpowiedni hosting. Wybierając hosting, zwróćmy uwagę nie tylko na to, czy parametry techniczne serwera nam odpowiadają, ale również na bezpieczeństwo świadczonych usług. Naszą czujność powinny budzić przede wszystkim hostingi współdzielone, w przypadku których nie ma separacji serwerów. Są one bowiem najbardziej podatne na ataki zewnętrzne, co oczywiście nie jest regułą. Przed wykupieniem hostingu warto zatem przeczytać opinie na temat danego usługodawcy ze szczególnym uwzględnieniem kwestii bezpieczeństwa.

  1. Używać skomplikowanych danych do logowania

Jeżeli chcemy zabezpieczyć się przed nieautoryzowanym dostępem do zaplecza WordPress, warto nieco uwagi poświęcić wyborowi odpowiednich danych do logowania. Najczęściej używaną nazwą użytkownika, który ma uprawnienia administratora jest „admin”. To również pierwsze słowo, jakie wpisują hakerzy podczas prób włamania się na stronę internetową. Warto więc zdecydować się na coś mniej oczywistego.

Podobnie sprawa ma się z hasłami. „Qwerty123” czy „xyz123” to złe rozwiązania, zwłaszcza w połączeniu z loginem „admin”. Stanowią ono niejako zaproszenie dla hakerów. Warto zatem stosować skomplikowane hasła, zawierające cyfry lub liczby, znaki specjalne oraz wielkie i małe litery.

Co więcej, każde miejsce powiązane ze stroną internetową, w tym baza danych, FTP, adres e-mail, powinno mieć własne hasło. Zmniejszy to ryzyko wrogiego przejęcia witryny. Pamiętajmy również o tym, by nie zapisywać haseł w przeglądarce. Choć jest to praktyczne rozwiązanie, które usprawnia i ułatwia proces logowania, może narazić nasz serwis na niebezpieczeństwo.

  1. Ustawić inny prefiks dla tabel w bazie danych

Standardowa formuła (prefiks) bazy danych wygląda następująco: „wp_”, co można zobaczyć w pliku wp-config.php. By zwiększyć bezpieczeństwo strony internetowej, warto już na etapie instalacji WordPressa zmienić „wp” na własny zlepek liter. Będą one stanowiły nasz indywidualny prefiks bazy danych.

  1. Zainstalować certyfikat SSL

Zwiększa on bezpieczeństwo danych, które są przesyłane za pośrednictwem strony internetowej. Co więcej, jego instalacja pozytywnie wpływa na zajmowaną przez witrynę pozycję w wynikach wyszukiwania, gdyż jest to jeden z czynników, jaki roboty wyszukiwarki biorą pod uwagę przy ustalaniu miejsca rankingowego strony www w wyszukiwarce.

Jak widać, strona oparta na WordPressie może być zabezpieczona na różne sposoby. Dzięki powyższym działaniom jesteśmy w stanie ochronić ją przed atakami hackerskimi i złośliwym oprogramowaniem. Warto pamiętać przede wszystkim o systematycznych aktualizacjach WordPressa. Nie tylko usprawniają one działanie systemu i wprowadzają najnowsze zmiany, ale również gwarantują wyższy stopień bezpieczeństwa naszej witrynie.