Nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że szybkie wczytywanie się witryny internetowej to obecnie podstawa funkcjonowania w sieci, niezależnie od tego, jaką działalność prowadzimy.
Aspekt ten wpływa nie tylko na odczucia użytkowników – im wolniej ładuje się strona, tym większe prawdopodobieństwo, że internauta zrezygnuje z jej przeglądania – ale również na jej pozycję w Google i współczynnik konwersji. Jak zatem przyspieszyć stronę, jeżeli prowadzimy ją na WordPress?
Co zrobić, aby strona na WordPress działała szybciej?
Wzrost liczby użytkowników strony internetowej, to cel, który chce osiągnąć chyba każdy, kto prowadzi jakąkolwiek działalność w sieci. W ten sposób zwiększamy grono potencjalnych klientów zainteresowanych kupnem produktów naszej marki, zapisaniem się na newsletter, skorzystaniem z usług, które oferujemy, czy też po prostu przeczytaniem blogowego wpisu.
Zwiększona liczba osób odwiedzających serwis może jednak sprawić, że zacznie się on ładować zdecydowanie wolniej. To normalna sytuacja, także na WordPress. Jeżeli jednak w porę nie zareagujemy, grupa naszych odbiorców może się uszczuplić. Nikt bowiem nie lubi czekać, zwłaszcza jeśli pod ręką ma działające szybciej witryny konkurencyjnych względem nas podmiotów.
Na szczęście, istnieje wiele sposobów, aby przyspieszyć stronę WordPress – w tym artykule opisana została część z nich. Zanim jednak przejdziemy do wdrażanie konkretnych rozwiązań na naszej stronie, warto określić, jak długo internauci są zmuszeni czekać na pełne jej załadowanie. Pomocne w tym względzie okazać mogą się różnego rodzaju testy website speed. Najchętniej jednak wybieranym w tym względzie narzędziem jest Google Analytics. W zakładce Zachowanie > Szybkość strony z łatwością znajdziemy interesujące nas informacje.
Co należy zrobić, aby strona na WordPress szybciej się ładowała?
-
Wybierz dobry i szybki hosting
To podstawa. Tanie oferty, choć są atrakcyjne, mogą nie sprostać naszym potrzebom, zwłaszcza jeśli serwis będzie się dynamicznie rozwijał. Z drugiej strony zaś nie warto przepłacać za gigabajty wolnej przestrzeni dyskowej.
Zanim więc wybierzemy hosting, warto go przetestować. Większość hostingów oferuje kilkunastodniowy okres próbny. Dobrym narzędziem do testów pod kątem szybkości będzie wtyczka do WordPress – PHP/MySQL CPU performance statistics.
-
Zaktualizuj wersję PHP
Wersja PHP ma znaczny wpływ na to, jak szybko działa serwer i uruchomiona na nim strona. Warto zatem zdecydować się na jej aktualizację. Zasada jest bowiem prosta: im nowsza wersja PHP, tym szybciej będzie działała nasza witryna.
-
Wybierz odpowiedni motyw
Wybierając motyw na WordPress, zwykle kierujemy się jego atrakcyjnością wizualną, zapominając, że jego konstrukcja i projekt wpływa na szybkość ładowania strony. I w tym przypadku zasada jest prosta: im prostszy szablon, tym szybciej działa strona. Nie warto zatem decydować się motywy przeładowane funkcjami, szczególnie jeśli w praktyce korzystamy tylko z paru.
Gdy już podejmiemy decyzję o jego zmianie na mniej skomplikowany wariant, pamiętajmy o użyciu wtyczki Force Regenerate Thumbnails. Dopasuje ona wszystkie zdjęcia do nowego motywu.
-
Zrezygnuj z niepotrzebnych wtyczek
Jednym z czynników wpływających na popularność WordPress jako systemu zarządzania treścią jest ogromny wybór wtyczek, dzięki czemu możemy rozbudować naszą stronę na różne sposoby. Wtyczki są bardzo pomocne, jednak ich nadmierna liczba może doprowadzić do spowolnienia strony. Warto ich zatem używać ich z rozwagą.
Informacji o tym, w jakim stopniu każda zainstalowana wtyczka wpływa na spowolnienie działania naszego serwisu dostarczy nam… kolejna wtyczka P3 (Plugin Performance Profiler). Po analizie tych danych, warto zastanowić się, czy na pewno każdy z włączonych pluginów jest nam potrzebny.
-
Złącz i zmniejsz skrypty JavaScript oraz arkusze stylów CSS
Bez złączenia plików JS/CSS użytkownik „zyskuje” wiele niezoptymalizowanych plików, które pobiera każdorazowo przy odwiedzaniu strony. Może to sprawiać, że będzie się ona gorzej wczytywała. Aby tego uniknąć, warto zainstalować wtyczkę Better WordPress Minifity, która połączy pliki JS/CSS i zmniejszy ich wagę.
Jeżeli nie jesteśmy do końca pewni, co dokładnie spowalnia nasz serwis, warto skorzystać z oferowanego przez Google narzędzia PageSpeed Insights (w przeglądarce Yahoo jego odpowiednikiem jest YSlow). Jedyne, co musimy zrobić, to wpisać adres witryny, a narzędzie dokona jej optymalizacji pod kątem szybkości i udzieli wskazówek co do elementów, które należy poprawić, aby strona działała szybciej. To praktyczne rozwiązanie, które pozwala nam zaoszczędzić czas na poszukiwaniu spowalniających elementów.
Nie dbając o optymalną szybkość ładowania strony, możemy stracić podwójnie. Po pierwsze, uszczuplimy grono naszych odbiorców, gdyż internauci, delikatnie mówiąc, nie przepadają za wolnymi stronami. Po drugie, nasza pozycja w wyszukiwarce spadnie, gdyż szybkość ładowania się strony to jeden z czynników, które Google bierze pod uwagę przy ustalaniu jej pozycji. Warto zatem wdrożyć wyżej wymienione działania, aby uniknąć negatywnych konsekwencji.