Jeszcze przed rozpoczęciem własnej działalności warto w odpowiedni sposób zaistnieć w Internecie. Pierwszym krokiem ku temu może okazać się uruchomienie strony firmowej. W jaki sposób to zrobić? Na przykład przy użyciu CMS WordPress.
Mnóstwo ekspertów i portali branżowych podkreśla, że ten system zarządzania treścią jest szczególnie korzystny dla wszystkich rozpoczynających przygodę z marketingiem internetowym. Powodów takiego stanu rzeczy należy doszukiwać się w co najmniej kilku kwestiach.
Uwagę powinniśmy zwrócić przede wszystkim na prostotę systemu. Pozwala on na przygotowanie witryny w zaledwie kilka minut. I to niezależnie od tego, czy zdecydujemy się uruchomić ją na oficjalnym serwerze WordPress czy może postawimy na zewnętrzny hosting. Co niezwykle ważne, podstawowy skrypt, a także mnóstwo rozmaitych wtyczek i dodatków, wykorzystać możemy bezpłatnie. Płacić musimy dopiero za najbardziej zaawansowane pluginy.
Oczywiście nie należy zapominać również o bardzo szerokiej społeczności skupionej wokół CMS WP. Co rusz wypuszczane są nowe wtyczki, które pozwalają zwiększyć funkcjonalność każdej strony.
Co stworzymy przy użyciu CMS WordPress?
Lata rozwoju systemu sprawiły, że obecnie umożliwia on projektowanie stron internetowych zróżnicowanych pod wieloma względami. Związane jest to przede wszystkim z dostępnością ogromnej liczby wtyczek, dzięki którym przygotujemy między innymi:
-
strony firmowe,
-
blogi,
-
fora dyskusyjne,
-
serwisy ogłoszeniowe,
-
sklepy online,
-
portale internetowe.
To oczywiście jedynie garstka przykładów wykorzystania WordPressa w dzisiejszym Internecie. Warto wspomnieć o tym, że blisko 70 milionów serwisów zostało stworzonych właśnie na podstawie tego systemu.
Od czego warto zacząć?
Skoro podjęliśmy już decyzję o wykorzystaniu skryptu, powinniśmy zastanowić się, czy zależy nam na własnym adresie witryny czy może nie przeszkadza nam taka konstrukcja: http://nazwastrony.wordpress.com.
Jeżeli wybieramy opcję numer jeden, musimy system pobrać z jego oficjalnej strony. Niezbędne pliki wgramy następnie na wykupiony hosting. Warto decydować się na usługi gwarantujące automatyczną instalację systemu. W przeciwnym wypadku, wszystko będziemy musieli wykonać ręcznie, z czym nie każdy sobie poradzi.
Jeszcze łatwiejsze wydaje się być skorzystanie z opcji numer dwa. Związana jest ona bowiem z założeniem serwisu poprzez narzędzia dostępne na stronie systemu. Wszystko odbywa się za pośrednictwem kilku, kilkunastu kliknięć komputerową myszą. Przyjazny, intuicyjny konfigurator przeprowadzi nas przez wszystkie fazy tworzenia witryny. Dzięki niemu wybierzemy typ serwisu, a także najważniejsze funkcjonalności.
Z tego też poziomu będziemy mogli zainstalować wtyczki oraz dobrać stosowny szablon. Zdecydować możemy się na mnóstwo gotowych rozwiązań. Większość z nich jest bezpłatna, choć nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby szablon wykupić.
Przydatne wtyczki WordPress
Tworzenie stron internetowych opartych na omawianym systemie w ogromnej mierze związane jest z doborem odpowiednich wtyczek. Ich działanie opiera się nie tylko na zmianie wyglądu czy poszczególnych funkcjonalności, ale także na wielu kwestiach technicznych. Poniżej przedstawiamy kilka interesujących wtyczek, które z pewnością okażą się przydatne na początku naszej działalności.
-
Yoast SEO – każdy właściciel strony www musi zdawać sobie sprawę, jak ważne jest odpowiednie pozycjonowanie SEO. Bez niego nasz serwis w ogóle nie będzie widoczny w wynikach wyszukiwania, co oczywiście w negatywny sposób przełoży się na liczbę odwiedzin. Na szczęście WordPress udostępnia mnóstwo przydatnych narzędzi, które całą sprawę załatwiają za nas. Jednym z nich jest właśnie Yoast SEO.
Rozszerzenie ułatwia kontrolę publikowanych wpisów pod kątem wymagań stawianych przez wyszukiwarki internetowe. W ten sam sposób sprawdzić możemy opisy meta, nagłówki, grafiki i wszystkie linki.
-
Wordfence Security – oprócz SEO, pamiętać musimy także o bezpieczeństwie. Chyba nie chcemy, aby nasza nowa strona została zaatakowana przez boty? Wtyczki pokroju Wordfence w sposób skuteczny ochronią nas przed wieloma zagrożeniami. Co ważne, ich mechanizmy pozwalają na stałą kontrolę wszystkich ewentualnych ataków i prób zalogowania się do panelu administracyjnego.
-
Contact Form 7 – na koniec bardzo przydatna wtyczka dla wszystkich, którzy chcą utrzymywać stały kontakt ze swoimi odbiorcami poprzez formularz kontaktowy. Jego przygotowanie okaże się bardzo proste. Rozszerzenie posłuży nam również podczas opracowywania formularza zamówień.
Wybór systemu CMS WordPress okaże się dobrą decyzją dla wielu nowych firm, zwłaszcza w przypadku, gdy nie dysponują one sporym budżetem, który może zostać przeznaczony na stworzenie porządnej strony internetowej. Wszystko dzięki wielu bezpłatnym wtyczkom i szablonom graficznym.