Zdecydowanie najpopularniejszym systemem zarządzania treścią jest obecnie WordPress. Ze względu na łatwość użycia, a także szerokie możliwości konfiguracyjne, często staje się on pierwszym wyborem dla początkujących blogerów oraz właścicieli rozmaitych stron internetowych.
Trudno oprzeć się wrażeniu, że CMS WordPress jest narzędziem doskonale skrojonym dla blogosfery. Od samego początku powstania (2003 rok) był ulepszany właśnie w tym kierunku – dopiero stosunkowo niedawno rozwinął się w taki sposób, iż można nazwać go pełnoprawnym skryptem CMS, który może posłużyć również do projektowania standardowych stron internetowych czy też sklepów online.
WordPress, podobnie jak chociażby CMS Joomla!, napisany został w języku PHP. Wykorzystuje także bazę danych MySQL. Co najważniejsze, jest on udostępniany w ramach licencji GNU, dlatego korzystać możemy z niego bezpłatnie (płatne są jedynie wybrane pluginy).
Jak korzystać z CMS WordPress?
Odbywać się to może na dwa różne sposoby. Pierwszy z nich polega na stworzeniu strony na oficjalnym hostingu, udostępnianym przez twórców (adres serwisu będzie wtedy wyglądał następująco: http://nazwa.WordPress.com). Użytkownik otrzymuje dostęp do panelu administracyjnego, z poziomu którego projektuje serwis i publikuje treści.
Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ wszystkie kwestie techniczne, a także te związane z wydajnością i bezpieczeństwem serwera leżą po stronie właścicieli hostingu. Oczywiście wariant ten wiąże się również z pewnymi ograniczeniami. Użytkownicy nie mogą edytować kodu witryny, ani dodawać własnych szablonów (możliwa jest jedynie zmiana elementów udostępnianych przez twórców).
System WordPress może zostać również przez nas zainstalowany na osobnym serwerze – wystarczy pobrać aktualne oprogramowanie. Dzięki temu otrzymujemy ogromną swobodę w modyfikowaniu struktury strony, a także w instalowaniu dowolnych szablonów, wtyczek i pluginów. Oczywiście pamiętać musimy także o ciągłej konserwacji i aktualizacji serwisu, także w sferze bezpieczeństwa.
Zalety CMS WordPress
Twórcy omawianego skryptu postawili sobie jasny cel – dążyli bowiem do tego, aby tworzenie stron internetowych (głównie blogów) za pomocą ich narzędzia było możliwie jak najprostsze. I trudno się temu dziwić, w końcu WordPress nie był przygotowywany dla zaawansowanych programistów. Wręcz przeciwnie.
Podstawową jego zaletą jest więc wspomniana już prostota obsługi. Użytkownik ma możliwość wyboru spośród wielu opracowanych szablonów graficznych. Do tego dochodzą jeszcze dobrze opisane wtyczki i inne narzędzia, których implementacja jest wręcz błyskawiczna. Wszystko to sprawia, że każdy jest w stanie publikować treści w tym środowisku. Na jakie jeszcze zalety warto zwrócić uwagę?
-
Wtyczki – ich liczba sięga obecnie kilkudziesięciu tysięcy. Jest to efekt bardzo dynamicznego rozwoju systemu. Co ważne, wiele z nich (zdecydowanie więcej niż w przypadku CMS Joomla!) jest dostępnych za darmo. Użytkownicy z łatwością mogą więc dostosować wygląd swojej strony czy też wykonać pozycjonowanie SEO, tak, aby była ona lepiej widoczna w wynikach wyszukiwania.
-
Społeczność – CMS WordPress zebrał wokół siebie ogromną rzeszę deweloperów, projektantów i zwykłych użytkowników, którzy chętnie dzielą się wiedzą oraz owocami swojej pracy. Zawsze możemy więc liczyć na pomoc, a sam system jest lepiej rozwijany.
-
Łatwa zmiana wyglądu strony internetowej – z poziomu skryptu mamy dostęp do tysięcy darmowych szablonów graficznych, za pomocą których jesteśmy w stanie dostosować szatę witryny do naszych potrzeb i wymagań.
Wady CMS WordPress
Wiele mówi się o prostocie omawianego systemu. Warto jednak podkreślić, że mowa w tym miejscu o podstawowych funkcjonalnościach, dostarczanych przez twórców w postaci szablonów, wtyczek i pluginów. Dzięki temu użytkownicy nie muszą znać języka PHP, CSS czy HTML. Nieco inaczej wygląda sprawa modyfikacji już istniejących rozwiązań. Nie możemy w tym celu użyć żadnych przydatnych narzędzi, koniecznie jest działanie na własną rękę – w tym przypadku znajomość wymienionych języków jest już konieczna.
Mnogość dostępnych wtyczek może być również postrzegana jako wada systemu. Żeby rozszerzyć jego możliwości, należy zainstalować naprawdę sporą ich liczbę. To zaś obciążają serwer, co w końcu może doprowadzić do zdecydowanego spowolnienia działania strony. Warto pamiętać również o tym, że WordPress nie gwarantuje rozbudowanych narzędzi zabezpieczających przed atakami hakerskimi. Konieczne okaże się więc zainstalowanie odpowiednich dodatków, te zaś nie zawsze są darmowe.
Kto korzysta z WordPress?
Ze względu na swoją budowę i sposób działania, omawiany system jest doskonałą platformą blogową, niezwykle przyjazną dla początkujących użytkowników. Mimo wszystko, z jego możliwości korzysta także wiele bardziej rozbudowanych witryn (obecnie szacuje się, że blisko 70 milionów serwisów została oparta na WordPressie) – spośród nich wymienić można chociażby stronę internetową magazynu The New Yorker, Forbesa, serwis BBC i oczywiście setki tysięcy blogów. Jeśli jesteś zainteresowany stworzeniem strony opartej o system CMS WordPress zapraszamy do kontaktu.