CMS WordPress jest obecnie jednym z najpopularniejszych darmowych systemów zarządzania treścią, który wykorzystywany jest do tworzenia blogów, stron internetowych, a nawet e-sklepów. Jego popularność wynika przede wszystkim z dostępu do ogromnej bazy przydatnych wtyczek.
Co równie ważne, wiele z nich jest darmowa. Wszystko to pozwala na swobodną konfigurację przygotowywanej witryny, a także zmienianie jej na mnóstwo różnych sposobów. Jedną z najważniejszych kategorii pluginów są te, które odnoszą się do dziedziny SEO.
Jak wiadomo, bez odpowiedniej optymalizacji i dobrze wykonanego pozycjonowania, żadna strona nie jest w stanie zaistnieć w wynikach wyszukiwania Google. Chcąc poprawić pozycję swojej witryny, musimy zapoczątkowani mnóstwo działań, w realizacji których pomocne okażą się właśnie wtyczki. Poniżej przedstawiamy 10 naszych zdaniem najlepszych dodatków, zdecydowanie usprawniających działania SEO realizowane dla stron utworzonych z użyciem systemu WordPress.
Yoast SEO
Zaczynamy od jednej z najchętniej instalowanej wtyczki SEO. Jej popularność związana jest przede wszystkim z mnogością zadań, jakie wykonuje. Pozwala między innymi na automatyczne dostosowanie strony do wymagań stawianych przez algorytmy wyszukiwarek. Co ważne, cały czas podpowiada nam, co zrobić, aby poprawić pozycję strony w wyszukiwarkach.
Doskonale widać to podczas pisania tekstów – wtyczka analizuje, czy w kluczowych miejscach pojawiły się frazy kluczowe, oblicza częstotliwość ich występowania, sprawdza, czy użyliśmy nagłówków, jak prezentują się adres URL i wiele, wiele więcej. Wszystko to sprawia, że jest to wygodne w użyciu, kompleksowe narzędzie SEO.
SEO Internal Links
Doskonała wtyczka, która pomoże nam stworzyć strukturę linkowania wewnętrznego na stronie. Jej działanie opiera się na wyszukiwaniu wskazanych słów kluczowych oraz tworzeniu linków do konkretnych adresów.
W3 Total Cache
Obecnie najpopularniejsza wtyczka służąca do optymalizacji strony pod kątem szybkości jej działania. Pamiętać należy, że to, jak szybko ładuje się nasza witryna, ma wpływ nie tylko na ocenę jej przez użytkowników, ale również algorytmy wyszukiwarki. Dzięki W3 Total Cache wszystkie te kwestie zostaną uregulowane w sposób automatyczny.
WP Smush
Elementami, które w największym stopniu wpływają na obciążenie serwera oraz szybkość działania witryn są oczywiście pliki graficzne. Jeśli na naszej stronie są one dostępne w sporych ilościach, może się okazać, iż doprowadzi to do znacznego spowolnienia jej działania.
Chcąc tego uniknąć, warto zdecydować się na zainstalowanie wtyczki WP Smush, która poddaje pliki graficzne bezstratnej konwersji, zmniejszając tym samych ich rozmiar.
WordPress Image SEO
Ta wtyczka z kolei pozwoli na uzupełnienie atrybutów alt i title każdej grafiki znajdujące się na stornie. Dzięki temu, wszelkie zdjęcia będą mogły zostać „zauważone” przez roboty wyszukiwarek i odpowiednio przeanalizowane. Sprawi to również, że będą one wyświetlane w dziale Google Grafika, skąd również trafiać mogą do nas internauci.
Broken Link Checker
Zepsute, niedziałające linki to prawdziwe marnotrawstwo, dlatego warto zadbać o ich regularne usuwanie bądź aktualizację. Proces ten zdecydowanie ułatwi niewielka wtyczka Broken Link Checker, która prześwietla naszą stronę właśnie pod kątem nieaktywnych linków.
All In One Schema.org Rich Snippets
Bardzo przydatna wtyczka, która pozwala na wprowadzanie mikrodanych do każdego tekstu, produktu i podstrony. Dzięki temu, w wynikach wyszukiwania wyświetlony zostanie nie tylko link do strony, ale również dodatkowe informacje, co być może zachęci internautów do kliknięcia w odnośnik.
The SEO Framework
Wspomniana na początku wtyczka Yoast SEO kierowana jest przede wszystkim do początkujących, dlatego zawiera wiele podpowiedzi dotyczących działań SEO oraz mechanizmów, które dla osób bardziej obeznanych w temacie są niepotrzebne.
Wszystko to sprawia, że często decydują się oni na wykorzystanie wtyczki alternatywnej, a więc The SEO Framework. Pozwala na gruntowną optymalizację strony – zarówno pod kątem technicznym, jak i wszelkich treści publikowanych na ich łamach. Jeśli dysponujecie choć niewielka wiedza na temat SEO, ta wtyczka okaże się niezwykle użyteczna.
Media File Renamer
Powracamy jeszcze do plików graficznych. Częstym problemem są nazwy publikowanych zdjęć – na wielu stronach zupełnie nie wskazują one na to, co dana grafika prezentuje. W zamian tego, otrzymujemy dziwny ciąg cyfr i znaków, który nie mówi kompletnie nic.
Jeżeli więc chcemy ten bałagan posprzątać, warto skorzystać z wtyczki Media File Renamer, która ułatwia zmianę nazw wszystkich grafik. Występuje ona zarówno wersji bezpłatnej, jak i płatnej, w której oferuje dodatkowe, zautomatyzowane funkcje.
Autoptimize
Zadania tej wtyczki dotyczą przede wszystkim optymalizacji strony, na przykład poprzez łączenie skryptów i kodów HTML. Wszystko to poprawia szybkość ładowania witryny i jej ogólne działanie.
Katalog wtyczek do systemu WordPress jest oczywiście znacznie szerszy. W sieci znajdziemy wiele pluginów, które okażą się pomocne zarówno podczas tworzenia, jak i zarządzania witryną. Pamiętać należy jednak o tym, że każda wtyczka w pewien sposób obciąża serwer, toteż warto zastanowić się, które z nich są nam rzeczywiście potrzebne.